یادگیری زبان با آهنگ و‌موسیقی

همونطور که می دونین برای یادگیری زبان روش های متفاوتی وجود داره، اما با وجود تعدد این روش ها خیلی پیش اومده که زبان آموز وسط راه دست از یادگیری کشیده و آموزش رو ‌نصفه و نیمه رها کرده. اما دلیل این کار چیه؟ دلیلش اینه که خیلی از زبان آموز ها دنبال راه های سریع و متنوع برای یادگیری زبان هستن. و حالا، ما تو این مقاله می خواییم یکی از این راه های سریع و آسون و متنوع رو بهتون معرفی کنیم. اگه شما هم جز این دسته هستین، بهترین راه یادگیری زبان، از طریق آهنگ و موسیقیه.

تا حالا از خودتون پرسیدین چرا بعضی از افراد علاقه دارن یه آهنگ رو بارها گوش کنن و بی اختیار و بدون اینکه هیچ تلاشی کنن، متن اون آهنگ تو ذهنشون حک‌ میشه؟ و یا اینکه چرا افراد از گوش دادن تکراری خسته نمیشن؟جواب این سوال اینه: موسیقی غذای روح انسانهاست.

در واقع ذهن، چیزی رو در خودش ذخیره می کنه که بهش علاقه داشته باشه. یادگیری زبان با موسیقی یکی از سریع ترین و‌پر طرفدار ترین روش ها برای یادگیری زبانه.

اما مزایای یادگیری زبان با آهنگ و موسیقی چیه؟ برای یادگیری هر چیزی باید اون رو جذاب و خواستنی بدونیم. یعنی اگر جذابیتی تو اون موضوع هست باهاش هم سو بشیم و اگر هم نیست خودمون دست به کار شیم و جذابیت و و فان رو چاشنی کار کنیم.

قطعن مسلم و ‌واضحه که هیچ آدمی دوست نداره چیزی رو به اجبار یاد بگیره مگر اینکه اون مطلب جذابیت داشته باشه یا حداقل قابلیت ارائه مطالب بصورت جذاب و یا اصطلاحن همون فان رو داشته باشه. یادگیری زبان با موسیقی یکی از راه های میان بر، پر بازده و پر از جذابیت برای یادگیری زبانه.

 اما میدونین حقیقت این ماجرا که چرا موسیقی بهتر از هر کتاب و جزوه ای میتونه در یادگیری زبان تاثیر داشته باشه چیه؟ شواهد و‌مدارک ثابت کردن که ذهن انسان در حالت گوش دادن به موسیقی فعال تر میشه. این فعال بودن ذهن باعث میشه که برای بخاطر سپردن اون چیزی که دارین یاد میگیرین کمترین اصطکاک ممکن ایجاد بشه و همین موضوع باعث میشه که زبان آموز خیلی سریع در مییر یادگیری بیفته.

تاثیر یادگیری زبان با موسیقی بر ذهن

ذهن بصورت کامل تحت تاثیر انسان نیست. این واقعیت زمانی خودش رو بیشتر نشون میده که علیرغم حضور در کلاس های آموزشی زبان، ذهن به هر دلیلی مثلا خستگی و یا عدم تمرکز، قابلیت یادگیری نداره. بخاطر همین آموزش زبان با موسیقی راهی برای فریب دادن ذهن و جلب توجه به زبان دومه، چون در این حالت ذهن، با شنیدن صدای سازها کم کم ارتباط خودش رو با دنیای اطراف قطع می کنه و روی آهنگ و موسیقی که اجرا میشه تمرکز

می کنه.

زبان آموز برای فهم بیشتر متن آهنگ، در بین صداها و سازها تلاش میکنه تا کلمات رو‌ پیدا کنه و بعد از پیدا کردن متن، نمیتونه مرز و فاصله واژه ها رو تشخیص بده و اونها رو یکسری کلمات و حروف بهم چسبیده تلقی می کنه، اما با گوش کردن چند باره قطعا ذهن بیشتر و بیشتر کلمات رو از هم تشخیص میده. یادگیری زبان با آهنگ، بین سایر روش های یادگیری زبان، از بازدهی بیشتری برخورداره و اون هم به دلیل درگیر شدن مستقیم ذهن با زبانه.

چند نکته برای یادگیری زبان با آهنگ

  • قبل از اقدام برای یادگیری زبان با موسیقی این چند نکته رو حتمن بخاطر بسپارین.
  • گوش دادن به سبک هایی که بهشون علاقه ندارین ذوق شما رو‌ کور می کنه. بنابراین دنبال سبک مورد علاقتون باشین.

به عنوان تازه کار، سراغ سبک هایی مثل رپ و راک نرین. تو این سبک موسیقی از تعداد زیادی لغت در کمترین زمان ممکن استفاده میشه و با این روش واقعا یادگیری زبان غیر ممکنه.

  • قبل از گوش دادن به آهنگ، به هیچ عنوان به متن اون آهنگ نگاه نکنین. این کار نتیجه معکوس داره.

مراحل یادگیری زبان با آهنگ

  • اول یه آهنگ آسون انتخاب کنین. فقط به ریتم آهنگ توجه کنین و سعی نکنین چیزی رو یاد بگیرین. بیشتر از خود آهنگ لذت ببرین.
  • این بار، هر چیزی که میشنوین رو بنویسین. اصلا کاری نداشته باشین که آیا درسته یا غلط. اینجوری ذهنتون رو به چالش می کشین.
  • متن اصلی آهنگ رو نگاه کنین و اون رو با چیزی که شنیدین و نوشتین مطابقت بدین.
  • تو این مرحله شما هم متن آهنگ رو فهمیدین وهم واژه های جدید رو یاد گرفتین و هم از خود آهنگ لذت بردین.

حالا دیگه می تونین با آهنگ بخونین و اون رو برای خودتون تکرار کنین. همین تکرار ها، شرط اصلی برای بخاطر سپردن واژه ها و اصطلاح هاست. ضمنن یادتون باشه راه یادگیری زبان، هر چقدر هم که آسون باشه، زمان بره و نیاز به صبر و مداومت داره. پس صبور باشین و ما هم قول میدیم که این مسیر رو برای شما آسون کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
اسکرول به بالا
question