یادگیری دستور زبان، خودآگاه یا ناخودآگاه؟

یکی از چالشهایی که تمام زبان آموزها با اون مواجه هستن، بحث یادگیری دستور زبانه. بحث دستور زبان همیشه با روش های پیچیده و در قالب فرمولهای خشک و از پیش تعیین شده ارائه میشه، و بعد زبان آموزها با حجم وسیعی از تمرینهای دستور زبان مواجه میشن. اما چیزی که در روند یادگیری گرامر با این روش بیشتر از همه مهمه و کمتر به چشم میاد یا اصلا به چشم نمیاد، اینه که زبان آموز عملن گرامر رو یاد نمیگیره، بلکه حفظ می کنه!

و باز از همه مهمتر اینه که با این نحوه یادگرفتن گرامر یا بهتر بگیم حفظ کردن، هیچ وقت نه میتونه تو مکالمات از اون استفاده کنه و نه اصلا در لحظه درست، چیزی یادش میاد!

این رو مطمئن باشین که حفظ کردن قواعد زبان همیشه مانع پیشرفت شما میشه. وقتی سعی می کنین زبان رو با قواعد گرامری یاد بگیرین، در واقع دارین خودتون رو‌محدود می کنین. پس بهتره مکالمه زبان رو با یاد گرفتن جمله سازی پیش ببرین تا حفظ کردن قواعد گرامری. اینو یادتون باشه که انگلیسی زبان ها، روس زبان ها، آلمانی زبان ها و حتا فارسی زبان ها، زبان مادری رو با حفظ کردن قواعد گرامری یاد نگرفتن، بلکه با گوش کردن به محیط پیرامون خودشون به زبان احاطه پیدا کردن. خب خبر خوب اینجاست که با این روش میشه به زبان دوم و سوم و … هم اشراف پیدا کرد. اما به شرطی که بجای حفظ کردن قواعد، خودتون رو غرق در زبان مورد نظر کنین، که کار خیلی سختی نیست.

بدی حفظ کردن گرامر اینه که شما همیشه به خودتون شک دارین. حتا اگه مطمئن هستین زمانی که نکته دستوری مد نظرتون  بصورت ناخودآگاه چجوری بکار برده میشه، خودآگاه شما، شما رو به شک و‌دودلی هدایت می کنه. همین باعث میشه که عمده زمان شما صرف انتخاب نکته دستوری بشه و تا به خودتون بیاین، مکالمه رو از دست دادین و فقط حرص خوردنش براتون باقی می مونه که چرا با این همه لغت و اصطلاح، نتونستم حرفم رو بزنم!؟

بنابراین پیشنهاد می کنیم که تمرکز و انرژی اصلی خودتون رو به گوش دادن به پادکست و موزیک، تماشای فیلم و سریال و برنامه های تلویزیونی زبان اصلی، خوندن داستان کوتاه و بلند، با خود جلوی آینه حرف زدن و … معطوف کنین. اینجوری ساختارهای زبانی و دستوری زبان مقصد بصورت ناخودآگاه در ذهنتون نقش می بنده و در کنار اینها یه گوشه چشمی هم به گرامر داشته باشین ولی خودتون رو محدود به گرامر نکنین! با انجام کارهایی که بهتون گفتیم گرامر بطور طبیعی تو ذهن شما جا خوش میکنه و دیگه هیچ وقت در مکالمه هاتون دچار شک و دودلی نمیشین و از ساختارهای زبانی و دستوری خیلی درست و بجا بهره مند میشین.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
اسکرول به بالا
question