چطور لغات رو بخاطر بسپاریم؟

تو این مقاله میخواییم چند کلمه ای در مورد اینکه چطور میشه لغات و‌ واژه های جدید رو بخاطر سپرد، با هم صحبت کنیم. همونطور که خودتون میدونین، پایه و اساس صحبت به هر زبانی داشتن دایره لغات بالاست. و اصولن تا شما لغات زیادی ندونین عملن یا نمیتونین حرف برنین یا اگر هم شروع به حرف زدن کنین، قطعن یه جا کم میارین و گیر میفتین. اما اینکه چطور میشه اینکارو کرد سوالی هست که ممکنه هر کس براش جوابی داشته باشه. اما جای نگرانی نیست. چه در حال یادگیری یه زبان جدید باشین و چه بخوایین زبانی که یاد گرفتین رو تقویت کنین، به هر حال روش ها و ابزارهایی وجود داره، که با استفاده از اونها میتونین این مانع رو از سر راه بردارین.

قبل از هر چیز تجربه شخصی خودم رو با شما در میون بذارم. زمانی که شروع به یادگیری زبان روسی کردم، حتی از شکل و قیافه واژه ها ترس و‌وحشت داشتم!!! اما جاره ای نبود و‌من باید لغات و اصطلاحات رو یاد می گرفتم. به نظر من، برای یادگیری لغت و اصطلاح جدید هیچ چیز مثل متن جواب نمیده. از اونجایی که هر کاری ابزار خودش رو نیاز داره، ابزار این کار هم چیزی نیست جز: فرهنگ لغت( ترجیحن یک زبانه)، دفترچه لغت(دقت کنین دفتر لغت نه، دفترچه لغت، چون دفترچه کم حجم و کوچیکه و قابل حمله و میتونه همه جا همراهتون باشه) و یک عدد خودکار!!!!

من هر لغت جدیدی که یاد می گرفتم رو داخل دفترچه می نوشتم، یه جمله براش می ساختم و در آخر هم با همه کلمه های جدیدی که تو متن یاد گرفته بودم یه متن مثل انشا می نوشتم و اینطوری بود که که هر وقت لغات تو دفترچه یا متن های خودم رو‌ میخوندم لغات و اصطلاحات جدید هر روز برام تکرار می شدن و تو ذهنم موندگاری پیدا می کردن. این تجربه شخصی من بود، اما ممکنه هر کسی روش خاص خودش رو داشته باشه. میخوام چندتا راهکار بهتون ارائه کنم که بتونین لغات جدیدی رو که یاد میگیرین به حافظه بسپارین.

واژه های جدید رو در محیط اطرافتون بکار ببرین.

 برای این کار می تونین از برگه های برچسبی استفاده کنین. به این صورت که لغات جدید رو روی این برگه ها بنویسین و اونارو به جاهایی که زیاد تردد دارین بچسبونین، مثل یخچال، مثل آیینه اتاق خواب و … با این کار در طول روز چند بار چشمتون به برگه ها میفته و باعث میشه واژه های جدید خود بخود به حافظه تون بچسبن!

کلمات جدید رو به بخشی از زندگیتون تبدیل کنین.

مثلا اگر میخوایین استفاده از یه واژه مثلا واژه ((بزرگ)) رو بخاطر بسپارین، چندتا جمله باهاش بسازین که به محیط اطرافتون ربط داشته باشه، مثلا: ((اتاق خواب من بزرگ است)). یا ((محله ما بزرگ و شلوغ است)). اینطوری کلمات یادتون می مونه.

داستان نویسی کنین.

سعی کنین با واژه های جدید مثل من یه متن بنویسین و متن رو جوری پیش ببرین که تمام کلمات تازه یه جورایی با هم در ارتباط باشن. این تکنیک دو تا مزیت داره. ۱- هم معنی واژه های جدید تو ذهنتون می مونه. ۲- هم اینکه ذهنتون برای فکر کردن به زبان جدید راه میفته و خودبخود در دل زبان مقصد قرار می گیرین.

از فلش کارت استفاده کنین.

یکی از بهترین روش ها، استفاده از فلش کارته. هر کلمه جدیدی که یاد می گیرین رو روی یک طرف برگه بنویسین و پشت اون برگه هم تعریفش رو یادداشت کنین. دقت کنین گفتم تعریف، نگفتم معنی. روزی چند بار فلش کارت های خودتون رو مرور کنین و سعی کنین با خوندن تعریف، واژه رو به یاد بیارین.

تا می تونین از کلمات جدید استفاده کنین.

در آخر اینکه از هر فرصتی برای بکار بردن کلمه ها و اصطلاح های جدید استفاده کنین. هر چه بیشتر از واژه ها استفاده کنین، بهتر درکشون می کنین و بیشتر تو ذهنتون ثبت میشه.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

سبد خرید
اسکرول به بالا
question